PLAYLIST K PÁTÉ MINUTĚ

17. 08. 19

Krátce o hudbě, která nás při psaní inspirovala.


Hudba je pro nás důležitá a často nás během psaní provází. Teda… Jsme dvě a každá máme vlastní zvyky při psaní. Já – Klára – píšu většinou se sluchátky na uších a Hans Zimmer je můj Bůh. Kdežto Eva má raději ticho a jen výjimečně poslouchá zvuky přírody (naposledy sněhovou vánici).

Ale pak je tady hudba, která nám hraje v hlavě, když píšeme některou konkrétní scénu A Pátá minuta byla takových scén plná, proto jsme vám je tady sepsaly. Aby zněly v hlavě i vám. ♡

Michael Jackson, BLACK OR WHITE

Úplně první zmíněná píseň. Hraje v autě, zatímco Brax veze Kaie do školy. Ale předtím musí Kai samozřejmě ještě nakrmit Gambita.

(kapitola 2)

Hurts, WONDERFUL LIFE

Kaiova oblíbená píseň. Poslouchá jí docela často a hodně přemýšlí nad textem. Co znamená a co by mohl znamenat. Mimochodem… Jedná se o nejoblíbenější píseň také jedné z autorek. ♥ ♡ 

(kapitoly 2, 10 a 17)

Eurythmics, SWEET DREAMS

Mohl si Ethan pustit takhle po ránu lepší písničku? Ačkoliv je to docela paradoxní. Ethan sám sobě totiž před každým spánkem přeje žádný sny.

(kapitola 3, dokonce dvakrát)

Burak Yeter ft. Danelle Sandoval, TUESDAY

Párty! Oslava! Párty! A setkání je na spadnutí.

(kapitola 5)

Justin Timberlake ft. Chris Stapleton, SAY SOMETHING

Písnička, která se v knize objevuje hned dvakrát. Na párty, těsně předtím než se kluci setkají, a poté v baru, když se Kai přijde omluvit. Takže v důležitých životních chvílích.

(kapitola 5 a 24)

Hurts, LIGHTS

Pojďme kluky seznámit! Pojďme je seznámit při jedné z nejlepších písní!

(kapitola 6 a 11)

Do you know what it feels like to be the one?

Out here on the dance floor just watching up

Do you know what it hurts like to be left alone?

Imagine Dragons, FRICTION

Tahle písnička částečně ilustruje jednu z větších úzkostí, které Ethan prožívá. Zrovna je na cestě od matky, což je jeho osobní spouštěč. Tisíce výčitek. Ještě že na světě existuje kluk jménem Kai Nerison.

(kapitola 7)

Michael Kiwanuka, LOVE & HATE

Ethan prožívá celkem poklidnou chvíli. Tím chci říct, že si honí, zatímco na Spotify hraje Love and Hate.

(kapitola 11)

You can’t take me down.

You can’t break me down.

Hurts, PEOPLE LIKE US

Jedna z mála věcí, kterou Kai našel na Ethanově facebookovém profilu. A na začátku se zdálo, že je to jediná věc, kterou mají rádi oba.

(kapitola 12)

David Guetta, Cedric Gervais & Chris Willis, WOULD I LIE TO YOU

Řekněme si to zcela upřímně. Kdo z nás alespoň jednou nevyřešil situaci tím, že ji totálně podělal? 😀 Kai o tom ví své. Ano, přehnal to, ale když tančil na tuhle píseň, tak mu bylo všechno jedno.

(kapitola 16)

Eminem ft. Gwen Stefani, KINGS NEVER DIE

Ethan jede autobusem za matkou a nedaří se mu trefit konektorem od sluchátek do mobilu. Zpětně mám pocit, že se často potřeboval nějak nabudit, anebo naopak uklidnit, a hudba mu v tomhle skvěle pomáhala. S touhle písničkou se mi prolíná Dannyho věta: „Všechno nakonec odezní, vole.“ Což je asi celkově platné.
Mimochodem, Klárka tenkrát trefně poznamenala: „Takže jemu se z basketu klepou ruce tak, že nezastrčí ani sluchátka, ale o chvíli později si vyhoní?“ Nojo, prostě Ethan.

(kapitola 17)

Duke Dumont, OCEAN DRIVE

Brzo ráno a blíží se bouře. Tak proč jí nejet naproti. Na druhou stranu, když už se Kai rozhodl, že pojede, tak koho jiného vzít než Ethana?

(kapitola 20)

Eminem, NOT AFRAID

Kai sedí v pokoji, po menší rozepři s Braxem. A říká sám sobě, že už se nebojí. Nebo nebude? Jednou? Brzo?

(kapitola 22)

Eminem, PHENOMENAL

Původně chtěl tým Lišek nastupovat na hřiště za písničky We will rock you, ale to jim přišlo moc profláknuté. Tak přišel na řadu Eminem. Druhá nejprofláknutější věc na světě. A stejně to nakonec nestačilo, protože někdo dostal míčem do obličeje!

(kapitola 25 a 26)

Welshly Arms, LEGENDARY

Káňata nastupují na hřiště. Jsou připraveni ukázat, kdo je tady nejlepší. Kdo se stane LEGENDÁRNÍ.

(kapitola 26)

The Black Eyed Peas, RING THE ALARM

Máš pravdu, Ethane. Zahrajeme si vabank. Přišel čas se znovu setkat s Kaiem. Mimochodem, vabank je jedno z mých oblíbených slov.

(kapitola 27)

Jamie N Commons, NOT GONNA BREAK ME

Plavat, běhat, trénovat – rychleji, tvrději, protože to jediné dokáže Kaiovy myšlenky poslat hodně daleko. A nic ho nezastaví. Ani nezlomí.

(kapitola 28)

You’re not gonna break me.

You’re not gonna break me down.

Not gonna break me.

This time around.

The Weeknd ft. Daft Punk, STARBOY

Další setkání po třech měsících v novém baru. Káňata proti Liškám. Kai proti Ethanovi, ale ani jeden nemá v plánu se omluvit.

(kapitola 28)

John Newman, LOVE ME AGAIN

První setkání v Augoru. Ethan stál, sledoval Kaiovy světlé vlasy, a pak nevydržel a řekl jeho příjmení. A dodal: „Dej si pozor.“ Název téhle písničky tak trochu popisuje jeho vnitřní rozpory.

(kapitola 29)

Imagine Dragons, WHATEVER IT TAKES

Oh můj bože, miluju tuhle písničku. Ethan stojí v patře, opřený o zábradlí, a kouká dolů na Kaie, který předstírá, že ho zajímá nějaká holka. Pro mě je tohle jedna z nejmagičtějších a nejvíc sexy scén. Udělám cokoli, co bude potřeba. Ať to stojí, co to stojí. Prostě… Když někdo řekne „Ethan,“ vidím ho v téhle pozici. Nad věcí. A přitom toho cítí TOLIK.

(kapitola 29)

Roxette, IT MUST HAVE BEEN LOVE

Ethan tuhle písničku doopravdy upřímně nenávidí. Hrála v rádiu, když měli autonehodu. It Must Have Been Love… Ale pro něj to bylo peklo.

(kapitola 33)

Rag’n’Bone Man, HUMAN

Ne všechno musí být jen naše chyba. Alespoň tak to vidí Kai, když sedí u sebe v pokoji po další hádce s Ethanem.

(kapitola 34)

Crowded House, DON’T DREAM IT’S OVER

Tady měla být původně jiná písnička, ale tahle mi nakonec přišla tematičtější. Asi hlavně kvůli tomu názvu. Hraje, když jde Ethan k moři, což je reálná cesta, ale taky jeho vnitřní, melancholická.

(kapitola 37)

Kendrick Lamar, SZA, ALL THE STARS

Píseň, která v knížce není zmíněná, ale i tak je nesmírně důležitá. Hrála totiž při psaní poslední scény, ve chvíli, kdy se kluci drží za ruce a přemýšlejí o dalším kroku. A refrén byl, JE, tak výmluvný!

(kapitola 42)

This may be the night that my dreams might let me know

All the stars are closer, all the stars are closer, all the stars are closer

This may be the night that my dreams might let me know

All the stars are closer, all the stars are closer, all the stars are closer


A to je skoro vše. Tady už jen úplně poslední věc, a to odkaz na playlist na youtube. Stačí kliknout na obrázek a můžete poslechnout, užít a připomenout si, co zažívali Kai s Ethanem. ♥ ♡

Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Sajü
3. 6. 2021 18:33

Holky, absolutně tyhle Vaše playlisty v povídkách miluju. Dnes jsem si při nějakých scénách v Páté minutě pouštěla na youtube a bože… k Nocturnu ještě tenhle playlist a neposlouchám nic jiného. Díky za to. Díky za Vás!