KDO JE MATTIAS MAWER?

06. 06. 20

O hlavním hrdinovi, jak vznikl a tak dále…


To ráno vyběhnu z domu hodně narychlo… Takhle začíná příběh, se kterým jsem žila tolik dlouhých měsíců. Každý den – ráno, odpoledne a hlavně v noci, když jsem ještě pracovala na recepci hotelu a všechno bývalo ve tři ráno podivně děsivé. Vznikl de facto náhodou (chtěla bych říct, že to původně měla být povídka, ale tak je to poslední dobou s každým naším příběhem, že nějak rychle rostou).

S Evou tomu říkáme hraní, protože ano, de facto si hrajeme (o hře Kloboukování vám někdy řekneme, ano, slibujeme). Každá vymyslíme namátkově jednoho kluka, společně nějakou situaci a píšeme. Jen tak, bez nějakých plánů a scénářů, bez mantinelů a zábran. Vše je dovoleno.

Já vymyslela Mattiase Mawera. Šestnáctiletého kluka, který se zatím učí poznávat svět. Ještě nikdy s nikým nechodil. Ještě nikdy se s nikým nelíbal. Je trochu romantik, co věří v lásku. Má rád seriály, vypomáhá v bistru, aby si mohl koupit nový Xbox (aneb, když Playstation prostě nestačí) a občas musí s rodinou do kostela. A samozřejmě, jako každý můj kluk, má i Mattias svůj protějšek.

Jmenuje se Rufus a patří Evičce. Avšak na rozdíl od… Ale nenene, tohle je Evičky práce. Řeknu jen jednu věc: Nebýt Rufuse, Mattiasův život by byl diametrálně odlišný.

Mattias je pro mě v mnoha ohledech výjimečný. Třeba tím, že to byl vůbec první příběh, který jsem se rozhodla psát v ich-formě. Ano, stejně jako většina autorů jsem pokaždé žila v představě, že er-forma je ta profesionálnější, v mnoha ohledech náročnější, vyhledávanější a… všichni se z er-formy jednou posereme a já přitom budu v první řadě.

Jenže… Mattiase nečeká lehká cesta, jeho příběh je plný zvratů a životních zkoušek, které ho postupně mění a přetváří. Věci kolem nakonec nejsou tak důležité, záleží především na tom, co cítí. A právě proto dostal šanci mluvit sám za sebe.

A abych nezapomněla… Je napsaný v přítomném čase!

– buuu, ty literární rouhači! copak nevíš, že skuteční autoři píšou v minulosti? buuu, je mi to úplně jedno, můžu si dělat, co chci!XD! FUCK, error 404 –

Oukej, teď jen zbytečně provokuju, ale narovinu… Upřímně nemyslím, že na tom doopravdy tolik záleží, což člověku dává určitou svobodu. Mýlím se snad? Ne. No tak vidíš.

#svoboda

Co tím vším chci říct? Vlastně jen to, že s Evičkou tyto dva příběhy – Mattiase a Rufuse – milujeme. A protože jsem to já a já nad takovými věcmi občas přemýšlím… Chci, aby to bylo pochopené správně. Chci, aby příběhy měly svoje čtenáře, kteří budou… chápat, proč se tohle všechno stalo.

Za tímhle příběhem stojí hodně práce, hodně probdělých nocí, hrnků od kafe, zívání a plácání se po tváři. A občas během opravování vrčím a vraždím… Ale ne, miluju opravování. Eva vám to potvrdí! Taky miluju psaní a MILUJU Mattiase.

Takže, abych odpověděla na otázku, kdo je Mattias Mawer. Mattias Mawer je kluk, kterého už brzo poznáte. A který hrozně chce být milován.

Klára

Subscribe
Upozornit na
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ester
17. 2. 2019 22:46

Super, teším sa ze stale nieco píšete….

Karin
17. 5. 2019 18:14

Doufám že si brzo od vás něco pěkného přečtu.

Kateřina
6. 6. 2020 18:15

Nemůžu se dočkat.:)

Karin
8. 6. 2020 20:31

Vypadá to moc zajímavě jako všechny vaše povídky.

Májka
13. 6. 2020 21:00

Hmm, říkám si, že jsem si nejdříve měla přečíst tohle než Rufuse, ale dobrá. I tak se pokusím sepsat názor, aby to nebylo spletené s druhou postavou. Ale možná nejdříve… Nemyslím, že psát v přítomném čase je pitomost (možná už jen proto, že ve spolupracích píšeme v přítomném čase pořád). Alespoň tam je o pár slov méně, takže si tak rychle neupíšete prsty. Celkem mě zajímá, jak se Mattias změní… Vidět vývoj ppstav na vlastní oči je vždy celkem prožitkpvý zážitek… (teď jen doufat, že se nezmění k horšímu…) Takže, jsem opravdu zvědavá na to, co se těm dvěma postavám… Číst vice »