KASPERŮV TŘICÁTÝ PÁTÝ ZÁPIS

Přesně jak jsem tušil.

Nejsem překvapenej.

Říkal jsem to!

Arne přijel jako korunovaný král všeho dobrého, s úsměvem na tváři, haha hihi, tak se do toho kluci dáme, ať to odsýpá, uděláme čaj a… Po chvíli mu sklaplo, protože pochopil, že to zas taková legrace nebude.

Netvrdím, že je blbej. Arne je v mnoha ohledech asi docela bedna. Rozhodně umí prodávat, protože přece jen postavil středisko schované v horách, kam by normální člověk jen tak nejel, ale podle všeho mu dost vynáší. Což nechápu.

Nakonec… Je tak dobrý, že udělal značku i z vlastního syna.

Jenže tohle je úplně něco jiného. Jiný svět, ve kterém absolutně netuší, jak to chodí. Třeba už jen to, jak přinesl konvici s čajem a položil ji na stůl mezi sebe a Erika. A na moji otázku, jak mu teď Erik uvidí na ruce, nedokázal odpovědět, a tak ji beze slova odsunul, ale rozhodně v tom bylo něco podrážděného.

Zcela upřímně… Ani já tomuto světu až tolik nerozumím a pořád nacházím další a další informace, o kterých jsem nikdy předtím nepřemýšlel. Takže chápu jeho frustraci. Chápu, proč se všechno to nadšení během výuky postupně přetransformovávalo ve vztek.

Ano, není to tak snadné. Ano, člověk tomu musí věnovat každý den. Bez ohledu na všechno ostatní. Je jedno, jestli má přijet do střediska třeba ta vůbec nejdůležitější delegace na světě. Některé věci prostě musí jít stranou. Naučit se znakový jazyk je jako učit se kterýkoliv jiný jazyk. Akorát se přitom prostě používají ruce. Což bych chtěl podotknout… Nejspíš nebude Arneho silná stránka.

V jednu chvíli jsem mu taky chtěl říct, že z toho mám depku. Že se děsím chvíle, kdy Erik o sluch přijde definitivně a já mu budu strašně moc chtít něco říct, ale najednou mi nebudou naskakovat ty správné znaky a… Jasně, vždycky to můžu napsat.

Tohle není o mně, ale… Erik už mě pak nikdy neuslyší hrát. I kdybych složil nejlepší skladbu na světě, on ji neuslyší. A přitom je jediný člověk, pro kterého bych ji hrál.

Už mu nepustím nějakou super píseň, jako třeba včera Rumble And Sway, (což je mimochodem fakt cool píseň a poslouchám ji i teď, abych se uklidnil) a nebudu ho nutit, aby na ni tancoval. Protože ji neuslyší.

Odteď jen filmy s titulky. 

Erik bude taky potřebovat budík pro hluché, což jsem četl, že má být nějaké zařízení, které třese s postelí. A je potřeba nainstalovat zvonky, které začnou blikat, jakmile někdo zazvoní. Nejlépe všude po domě, protože koho zajímá, že začne blikat světlo u hlavních dveří, když Erik bude v posilovně? A hlavně…. Další zvonky k němu do pokoje, do koupelny… Všude!

A co telefon? Už si někdo zjišťoval, jak hluchý zjistí, že mu někdo volá? Já ano a pro Erika by bylo nejlepší, kdyby si pořídil hodinky připojené k telefonu, které začnou vibrovat. Taky je potřeba, aby si všichni, co budou s Erikem v kontaktu, nainstalovali aplikaci na přepis mluveného slova.

A jak to bude s maturitou? Bude u ní tlumočník, kdyby Erik náhodou ohluchl? Protože Erikovy výpadky jsou teď už hodně časté, navíc je spouští stres a maturita je stres, takže co když přijde na zkoušky a prostě… neuslyší?

Kašlat na snowboard, kašlat do háje na asociaci! Erik v první řadě potřebuje začít fungovat v normálním světě. Zvyknout si, protože – a mně samotnému je to líto, jelikož by to pro Erika asi bylo jednoduší – prostě nemá talent na odezírání ze rtů a nemyslím, že by se to kdy naučil tak, aby mu to v životě nějak pomáhalo. 

Takže co?

Kdy se začne znakovku učit máma? Kdy trenér?

Možná jsem všechny tyhle otázky na Arneho vychrlil moc rychle a útočně, ale potřeboval je slyšet. Potřeboval zjistit, že Erikův stav není důležité řešit jen v závislosti na tom, jak to vidí svět. Komunikace s médii a sponzory by měla být až na druhé koleji.

Bod pro něj, že to vzal. Sice na mě chvíli koukal, jako by nic z toho nedokázal pochopit, dokonce jsem měl chuť mu říct, aby nezíral s otevřenou pusou, ale on ji nakonec zavřel sám a přikývl.

Taky jsem řekl, že vím, že je naštvaný, protože mu to Erik řekl pozdě, ale prostě to teď musí přijmout a postavit se tomu. Což, myslím, nakonec udělá. Nebo to alespoň tvrdil, když kýval a dokola opakoval, že se o všechno postará.

Taky mě poplácal po rameni a poděkoval.

Díky, Kaspere, že na Erika tak myslíš.

Vlastně bylo fajn, že to ocenil. Sice de facto není můj rodič, ale bylo to jedno z nejrodičovštějších gest za hodně dlouhou dobu. A když odcházel, šlo poznat, že má plnou hlavu starostí, ale já byl vlastně rád, protože jsem měl dojem, že konečně nejsem jediný, kdo se snaží, aby to pro Erika bylo co nejjednodušší.

Ačkoliv vím, že až to přijde, bude to na hovno tak jako tak. Hlavně pro Erika.

Co si o rozhovoru s Arnem myslí Erik?

Nic. Erik v tu dobu neslyšel.

Autor: Klára Pospíšilová


* Líbil se vám deníkový zápis? Můžete nás podpořit přes PAYPAL, komentářem, anebo tím, že budete i nadále číst.

16 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Linda
13. 4. 2021 20:57

Ta poslední věta mě rozsekala. Chudák Erik… chudák Kasper. Chudáci oba dva za to, že spolu nemůžou tak jak by oba chtěli a potřebovali.

MaCecha
13. 4. 2021 22:56

Jako… klobouček, Kaspere. Tleskám.
A teď už mazej skládat to nocturno!

MaCecha
16. 4. 2021 13:20
Reply to  szabi

jj, jsem celá Morrisová v další kapitole 😀

Káča
14. 4. 2021 22:05
Reply to  MaCecha

Vzalas mi to z úst, teda z prstů. 🙂

Květa
14. 4. 2021 13:58

Souhlasím s Lindou. Úplně.
Přijde mi, že po takovém rozhovoru by mohlo i Arnemu dojít, jak hluboké city Kasper k Erikovi chová. Ale to bych chtěla asi moc.

Lenka739
14. 4. 2021 20:29

Z vašich příběhů mám vždycky pocit, že jste experti snad na všechno. Hra na hudební nástroje, bezpečnostní zámky nebo technologie pro neslyšící. Musí za tím být spousty hodin strávených bádáním na internetu, ale příběhům to dodává ten správný rozměr.
Moc děkuju za další skvělou kapitolu 😍

Belinda
14. 4. 2021 21:59

To asi znamená, že bys měl rychle tu nejkrásnější a nejlepší skladbu složit, abys jsi stihl Erikovi zahrát ještě než ohluchne definitivně. Aby to Nocturno pro Erika měl taky Erik možnost slyšet 🖤 Ty to dokážeš, já ti věřím.

Mirek
14. 4. 2021 22:37

Kasper vidí Erikovu nelehkou budoucnost a prožívá to s ním. Je pro něj hrozné, když domyslí všechny průvodní problémy. A je předem smutný z toho, že i když se mu podaří složit svou skladbu, tak ji Erik možná už neuslyší…

Karin
25. 4. 2021 21:28

Pro Arneho to byl asi šok co mu řekl Kasper