KDO JE MATTIAS MAWER?

17. 02. 19

O tom, co poslední dobou pořád dělám.


To ráno vyběhnu z domu hodně narychlo… Takhle začíná příběh, se kterým žiju posledních několik měsíců. Každý den – ráno, odpoledne a hlavně v noci, když facebook konečně spí. A vznikl de facto náhodou (chtěla bych říct, že to původně měla být povídka a v současné chvíli má „jen“ 60 tis. slov).

S Evou tomu říkáme hraní, protože ano, de facto si hrajeme (o hře Kloboukování vám jindy povím víc). Každá vymyslíme namátkově jednoho kluka, společně nějakou situaci a píšeme. Jen tak, bez nějakých plánů a scénářů, bez mantinelů a zábran. Vše je dovoleno.

Já vymyslela Mattiase Mawera. Šestnáctiletého kluka, který se zatím učí poznávat svět. Ještě nikdy s nikým nechodil. Ještě nikdy se s nikým nelíbal. Je trochu romantik, co věří v lásku. Má rád seriály, vypomáhá v bistru, aby si mohl koupit nový Playstation (aneb, když Xbox prostě nestačí) a občas musí s rodinou do kostela. A samozřejmě jako každý můj kluk, má i Mattias svůj protějšek.

Jmenuje se Rufus a patří k Evičce. Avšak na rozdíl od… Ale nenene, tohle by vám měla říct Eva. Jestli chcete vědět, kdo je Rufus Attano, zeptejte se jí. Řeknu jen jednu věc: Nebýt Rufuse, Mattiasův život by byl diametrálně odlišný.

Mattias je pro mě v mnoha ohledech výjimečný příběh. Třeba tím, že jsem se poprvé rozhodla psát v ich-formě. Ano, stejně jako většina autorů jsem pokaždé žila v představě, že er-forma je ta profesionálnější, v mnoha ohledech náročnější, vyhledávanější a… všichni se z er-formy jednou posereme a já přitom budu v první řadě.

Jenže… Mattiase nečeká lehká cesta, jeho příběh je plný zvratů a životních zkoušek, které ho postupně mění a přetváří. Věci kolem nakonec nejsou tak důležité, záleží především na tom, co cítí. A právě proto dostal šanci mluvit sám za sebe.

A abych nezapomněla… Je napsaný v přítomném čase!

– buuu, ty literární rouhači! copak nevíš, že skuteční autoři píšou v minulosti? buuu, je mi to úplně jedno, můžu si dělat, co chci!XD! FUCK, error 404, s tím si táhni na wattpad –

Oukej, teď jen zbytečně provokuju, ale narovinu… Upřímně si nemyslím, že tenhle text bude někdo číst, což člověku dává určitou svobodu. Mýlím se snad? Ne. No tak vidíš.

#svoboda

Co tím vším chci říct? Vlastně jen to, že s Evou pořád píšeme. Další a další příběhy a každý z nich je pro nás jedinečný. Srdcovka. Topka. Ale stojí za tím hodně práce, hodně probdělých nocí, hrnků od kafe, zívání a plácání se po tváři. A občas během opravování vrčím a vraždím… Ale ne, miluju opravování. Eva vám to potvrdí! Taky miluju psaní a MILUJU Mattiase.

Takže, abych odpověděla na otázku, kdo je Mattias Mawer. Mattias Mawer je kluk, kterého už brzo poznáte. Třeba už v létě. 😀

Klára

2
Komentujte

Ester

Super, teším sa ze stale nieco píšete….

Karin

Doufám že si brzo od vás něco pěkného přečtu.